ZDROWIK – mam już 2 miesiące!

ZDROWIK – mam już 2 miesiące!

Dokładnie dwa miesiące temu, 24 września 2016r., otworzyliśmy pierwszy sklepik Szkolny ZDROWIK. Oto kilka refleksji na temat działania sklepiku, który współtworzą uczniowie.

Czym jest ZDROWIK?

Zdrowik to sklepik szkolny z naprawdę zdrową żywnością. Zgodnie z najnowszą wersją rozporządzenia ministra zdrowia w sklepiku szkolnym dopuszczalne są drożdżówki, gotowe jogurty smakowe, soki owocowe, gumy do żucia – oczywiście pod odpowiednim rygorem składu, który i tak dopuszcza 10g cukru (2 łyżeczki) na 100g produktu. U nas tego nie znajdziecie. Proponujemy zdrowsze zamienniki, m.in.:

– jogurty naturalne z ulubionymi dodatkami tj. z suszonymi owocami, bakaliami, wiórkami kokosowymi, musem owocowym samodzielnie zrobionym, świeżymi owocami

– sałatki owocowe

– musy owocowe

– mleka smakowe – mleko (również roślinne) ze zblendowanymi truskawkami, bananami, malinami, zależy na co dzieci mają ochotę – nie słodzone!

– bakalie do kupienia jako przekąska w kubeczku

– lemoniada przygotowywana na miejscu

– chipsy zrobione z suszonych owoców i warzyw

– soki tylko naturalnie tłoczone, bez dodatku cukru

– owocowe batony z owoców liofilizowanych lub bakalii

– szaszłyki owocowe

i wiele innych sezonowych propozycji.

Menu ZDROWIKA w dużej mierze tworzą nasi mali klienci. Rozdajemy im cyklicznie formularze, na których mogą wpisywać propozycje, które chcieliby znaleźć w sklepiku. 5 najciekawszych trafia do menu – co tydzień króluje inna propozycja, a dziecko, które ją wymyśliło dostaje od nas nagrodę. Jedną z propozycji był jogurt z nasionami chia i musem truskawkowym, lub teraz na chłodne dni ciepły napar imbirowo cytrynowy.

Początkowo rodzice z niedowierzaniem patrzyli na nas, pytając jak my to sobie wyobrażamy bez drożdżówek. Mniej więcej tydzień im zajęło, aby przekonać się, że można! Teraz sami rano odprowadzając dziecko do szkoły zaglądają do sklepiku i kupują małe “co nie co” na śniadanie. Tak samo nauczyciele – są naszym ważnym klientem, który z kolei zostawia małe “co nie co” na poczet celów statutowych 🙂 Mało tego, Zdrowik wpisał się też w szkolne uroczystości takie jak dzień chłopaka, dzień nauczyciela, czy mikołajki. Otworzyliśmy też drugi sklepik, który cieszy się takim samym powodzeniem. Na tym na pewno nie koniec, planujemy już kolejne otwarcia, jednak najpierw chcemy, aby w szkole odbyły się warsztaty o zdrowym odżywianiu – wtedy ma to największy sens.

Mocno wierzymy w to co robimy i wiemy, że robimy dobrze. ZDROWIKI tworzą ludzie, którym po prostu się chce i którzy udowadniają, że jak się chce to można. Nasze dziewczyny, które prowadzą sklepiki codziennie przygotowują świeże propozycje drugich śniadań i przekąsek. Nawet raz nie padło ze strony dzieci pytanie o słodkie bułki – co jest dowodem na to, że dzieci lubią jeść zdrowo, trzeba im tylko dać taką możliwość.

*Cały dochód ze sklepików przeznaczany jest na cele statutowe fundacji, dzięki czemu możemy udoskonalać program warsztatów o zdrowym odżywianiu i wychodzić z inicjatywą krzewienia zdrowych nawyków.  

POBIERZ RAPORT:
"Badanie tendencji żywieniowych uczniów w wieku 6-15 lat ze szkół podstawowych na Dolnym Śląsku"