#BioCanteens – Owocowy Zawrót głowy!

#BioCanteens – Owocowy Zawrót głowy!

W ramach współpracy z Wydziałem Wody w ramach projektu #BioCanteens rozpoczęliśmy cykl  warsztatów kulinarno-żywieniowych dla czterech wrocławskich szkół. W ramach projektu w każdej szkole do końca czerwca przeprowadzimy 15 godzin Warsztatowych.  My nie gadamy, My działamy! – to nasze motto i tak właśnie prowadzimy warsztaty – minimum teorii, maximum praktyki. Podczas warsztatów aktywnie słuchamy dzieci i naszą uwagę skupiamy na wszystkich aspektach zdrowia, również na sferze psychologicznej.

09.10 i 10.05 spotkaliśmy się z dziećmi z klas trzecich w SP21 we Wrocławiu.  Frekwencja dzieci nas zaskoczyła w każdym warsztacie uczestniczyło średnio 25 uczniów.  Po każdych warsztatach dzieci przekazywały rekomendacje warsztatów kolejnej klasie 🙂 Dzieci przestrzegały kodeksu zasad, który ustalamy na początku zajęć, o szanowaniu wypowiedzi innych dzieci, o szanowaniu jedzenia, o tym jak korzystać z narzędzi kuchennych i nie zniechęcać innych dzieci do poznawania nowych smaków. 

 

Dzieci uzyskały odpowiedź na pytanie “co to są witaminy i dlaczego ich potrzebujemy”. Aktywnie odpowiadały na pytania związane z rolą witamin oraz źródłem pochodzenia poszczególnych witamin.  Poznały zasadniczą różnicę między koktajlem a sokiem,  po krótkiej angażującej dzieci pogadance przeszliśmy do części praktycznej. 


Dzieci po zobaczeniu kolorowych warzywno-owocowych stołów jednogłośnie stwierdziły, że będą brać udział w zajęciach MasterChef więc nie wyprowadzaliśmy dzieci z błędu bo właśnie tak było.  Podczas części praktycznej zadaniem było na tackach przygotowanie malowniczych  pejzaży warzywno-owocowych z dodatkiem zdrowych tłuszczy, co ważne  zadanie polegało również na tym aby na każdym talerzu znalazło się coś czerwonego, żółtego, zielonego, fioletowego oraz nasiona 🙂 Klasy ze zrozumieniem realizowały zadanie. Przed zakończeniem przygotowania pejzaży następowało odliczanie, jak w prawdziwym MasterChef – po czym dzieci odkładały narzędzia kuchenne, podnosiły ręce do góry i stawały krok w tył. Następnie przystąpiliśmy do oceny  wykonanego zadania. Kolejnym krokiem była zmiana malowniczych pejzaży w zdrowe i pożywne koktajle owocowe.  Dzieci próbowały przygotowane napoje ze smakiem, owoce i warzywa które zostały na tackach dzieci zabierały w formie przekąski na kolejną przerwę a do koktajli używały wody filtrowanej. 

 

To był prawdziwie owocowy zawrót głowy! 

Co ważne dzieci na warsztatach zjadły ponad 140 kg warzyw, owoców i bakalii. 

powrót do projektów
Wypełnij PIT przez internet i przekaż 1,5% podatku