#FoodAnnualAgenda – racjonalnie o stylu życia.

#FoodAnnualAgenda – racjonalnie o stylu życia.
  • W ramach projektu EIT Poland #AnnualFoodAgenda mieliśmy przyjemność przeprowadzić warsztaty online dla uczniów szkół średnich. Wszystko po to, by promować racjonalne odżywianie, ekologię i zrównoważony rozwój. Dodając 5 najważniejszych zasad pozwalających zadbać o swoje zdrowie do zasady 5R przyświecającej idei Zero Waste, otrzymaliśmy 10 Zasad racjonalnego stylu życia, oto one:
  1. PROPORCJE mówią nam o tym, jak komponować swoje codzienne posiłki, aby bez zbędnego zastanawiania się, ważenia, czy liczenia kalorii, dostarczyć organizmowi odpowiednią ilość energii i móc z łatwością utrzymać prawidłową masę ciała – sprawdź nasz Talerz Zdrowia wzorowany na tym, przygotowywanym przez Instytut Żywności i Żywienia.
  2. RÓŻNORODNOŚĆ na talerzu zapewnia bogactwo składników mineralnych. Korzystając z bogactwa najróżniejszych składników, które daje nam natura, możemy być pewni, że nasz organizm jest odpowiednio odżywiony. Dzięki różnorodności zapominamy o “grzeszkach”, czy “cheat meal-ach”, bo i na nie w naszej diecie jest miejsce, oczywiście przy zachowaniu odpowiednich proporcji. Spójrzcie na bogactwo produktów na każdym z pięter Piramidy Żywienia i Aktywności Fizycznej.
  3. UMIAR dopełnia dwie powyższe zasady. Zachowując umiar, jednocześnie dbamy o różnorodność – dlaczego? A to dlatego, że jeżeli nie zachowujemy umiaru w spożywaniu jednych produktów, wówczas zapominamy o innych i dieta staje się monotonna. O umiar w naszej diecie dba też metoda uważnego jedzenia, która uczy nas świadomego wyboru pokarmów, dostrzeżenia zapachu, smaku i wpływu posiłku na organizm.
  4. AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA – wszystkich zalet nie sposób wymienić, powiedzieć, że “Ruch to zdrowie!” to nadal za mało. O tym, jak ważna jest codzienna aktywność pokazuje wspomniana przy punkcie 2. Piramida Żywienia i Aktywności Fizycznej, gdzie podstawę, czyli fundament zdrowia, stanowi właśnie ruch. 
  5. ODPOCZYNEK – błędnie kojarzony z lenistwem i marnotrawstwem czasu, okazuje się być niezbędny do życia. Nasze przebodźcowane umysły potrzebują odpoczynku, dlatego tak ważne jest znalezienie chwili dla siebie w tym szaleńczym wyścigu po niesprecyzowane, lepsze jutro.
  6. REFUSE, czyli odmawiaj – zacznij zmianę od siebie, bądź asertywny i mów “NIE” nadmiarowi plastiku wokół nas. Wybieraj warzywa i owoce bez plastikowych pojemników i pakuj je do wielorazowych toreb lub waż je luzem.
  7. REDUCE, czyli ograniczaj – zdroworozsądkowy minimalizm w ilości rzeczy, które nas otaczają. Zasada ta mówi nam, byśmy zastanowili się dwa razy przed kupnem kolejnej, nowej i najprawdopodobniej niepotrzebnej rzeczy.
  8. REUSE, czyli użyj ponownie, a więc nic innego, jak nadaj nowe, drugie życie rzeczom, które już posiadasz i wykaż się kreatywnością. 
  9. RECYCLE, czyli segreguj śmieci – segregacja śmieci to absolutna podstawa, a więc nie tylko ogranicz ilość produkowanych śmieci w swoim otoczeniu, a te, których uniknąć się nie da, wyrzucaj do odpowiednich pojemników.
  10. ROT, czyli kompostuj – wszystkie zielone odpady, resztki pokarmowe mogą zostać ponownie wykorzystane jako nawóz dla roślin. Stwórz swój własny kompostownik w domu albo wyrzucaj biodegradowalne resztki do odpowiedniego pojemnika na śmieci. Wówczas Twoje odpadki trafią do miejskiej kompostowni i zostaną odpowiednio wykorzystane.

Teraz już wiesz, że “zdrowa dieta”, która kojarzy nam się głównie z ograniczeniami, oznacza znacznie więcej. Dieta to szeroko pojęty styl życia, a więc nie tylko to, co na co dzień jemy, ale także nasza aktywność fizyczna, znajdowanie czasu na odpoczynek oraz dbanie o planetę. Powodzenia w dorosłym życiu!

powrót do projektów
Zapisz się do Newslettera