Jem bo Wiem – Tropiciele Smaków – relacja z wydarzenia

Jem bo Wiem – Tropiciele Smaków – relacja z wydarzenia
Przeżyjmy to jeszcze raz!
Za nami pierwszy innowacyjny projekt, a zarazem tradycyjny – Jem bo Wiem – Tropiciele Smaków, dla dzieci z Gminy Kobierzyce, Gminy Czernica oraz Gminy Długołęka, zrealizowany ze środków Powiat Wrocławski – strona oficjalna.
Pierwszy raz przed realizacją i planowaniem działań zapytaliśmy rodziców na grupach w Social Mediach, o ich preferencje co do dni i godzin warsztatów i odnośnie samej formy, która nam wydawała się ciekawa. Po zebraniu opinii i zdań rodziców – przygotowaliśmy projekt “Jem bo Wiem – Tropiciele Smaków”. Jak wiemy, aby dzieci jadły, poznawały i odkrywały nowe, a czasem wręcz oczywiste smaki – potrzebna jest wiedza, zachęta, możliwość eksperymentowania i próbowania. Na naszych warsztatach nigdy nie zmuszamy, nie klasyfikujemy dzieci i nie wytykamy tych, które czegoś nie lubią. Zawsze staramy się weryfikować “nie lubisz bo jadłeś” czy “nie lubisz bo nie spróbowałeś”. Szukamy sposobów właśnie na tropienie nowych smaków.
Ale od początku!
9, 16 i 16 czerwca zabraliśmy dzieci na pola Folwark Solna (Maja Rytelewska i Paweł Rytelewski Folwark Solna, Na Gospodarstwo Fabian Stachowicz i do malowniczego miejsca – Wioska Tipi Town.
W każdym z tych miejsc zrealizowaliśmy podobny koncept – ale odnoszący się do upraw i klimatu miejsca. Dzieci przechodziły z nami przez 6 stacji:
– Skąd pochodzi jedzenie?
– Jesz bo wiesz? A wiesz co to jest?
– Test tropiciela dobrego smaku,
– Nie ma nudy! test super mocy,
– Uczta Kulinarna prosto z pola,
– Wszyscy jesteśmy rolnikami!
To tylko kilka opinii uczestników:
? Świetnie zorganizowane warsztaty dla dzieci
? Warsztaty bardzo fajnie zorganizowane , dużo atrakcji , świetna kadra z genialnym podejściem do dzieci! Bez nudy , dzieci bardzooo zadowolone!
? Bardzo fajne zajęcia, dużo się nauczyłam i fajnie spędziłam czas
? Bardzo dobry pomysł na organizację takich warsztatów. Powinno ich być więcej .
? Fajna przygoda dla dużych i małych, kilka wspólnych godzin procentujących w relacji rodzic-dziecko, dziecko-przyroda.
? Poprosimy o więcej takich warsztatów:)
Szczególne podziękowania dla:
Produkcja Filmowa Burnart– za realizację materiału filmowego -mieliśmy mikro budżet, a ekipie udało się być z nami na całych trzech wydarzeniach – bardzo jesteśmy wdzięczni ❤
Czesław Rączka – który był dla nas wsparciem podczas wydarzenia a także umilił dzieciom wizytę na polach gadżetami firmy Flora sp. z o. o. Naszym dietetyczkom: Malgorzata Talaga-Duma Jedzzglowa.pl i Bogusia Pieńkowska – ekipie z Fundacji Marta Wilman, Izabela Dobrowolska Marta Rymarowicz Anna Grzebielec-Pawlak i małym wolontariuszom Zosi i Nelce ?
Za spędzenie z nami całego dnia na warsztatach i co najważniejsze za zaangażowanie i aktywny udział – a to rzadko się zdarza Wójt Gminy Długołęka – Wojciech Błoński – z nami nie ma nudy! ? Pani Gosi Błońskiej z Powiat Wrocławski – strona oficjalna, która była bardzo zaciekawiona warsztatami i poczuliśmy się jakbyśmy tworzyli zespół – to bardzo buduje – gdy czujemy, że coś robimy razem i nie ważne kim jesteśmy ? Gramy do tej samej bramki. A każdy uśmiech daje nam kopa do działania.
Szczególne podziękowana dla rodziców, dla dzieci – bo ich zadowolenie, zaangażowanie potęgowało naszą energię. To nam pokazało, że takie inicjatywy są bardzo ważne.
Dla Powiat Wrocławski – strona oficjalna, za zaufanie przy realizacji tego projektu i za odwiedziny na naszych warsztatach w Gminie Czernica: Włodzimierz Chlebosz – Starosta Powiatu Wrocławskiego EDYTA – Olejnik Ostrowska – Radna Powiatu Wrocławskiego Anna Sobolak Posłanka na Sejm RP Mateusz Kwaśny – Przewodniczący Rady Gminy Czernica – Miło jest, gdy nasza praca jest widoczna, dostrzeżona i szanowana ? A co najważniejsze, że Wam również zależy na edukacji zdrowotnej dzieci.
Szczególne podziękowania dla naszych rolników Paweł Rytelewski Maja Rytelewska Fabian Stachowicz, to ludzie, którzy mają pasję do tego co robią i do tego, że chcą się dzielić swoją wiedzą doświadczeniami. To właśnie my dorośli jesteśmy odpowiedzialni za to, jaką wiedzę przekazujemy młodym pokoleniom. Dzięki możliwości spędzenia czasu na prawdziwych polach dzieci mogą zobaczyć w praktyczny sposób jak rośnie kukurydza i jakie są jej rodzaje, zobaczyć młodą cebulkę i zerwać szczypior, zobaczyć sadzonki pomidora, polne kwiaty, które są ważne dla pszczół i procesu wytwarzania miodu czy zasadzić swoje roślinki i zabrać je do domu. To właśnie oni udowodnili nam że nie ma rzeczy nie możliwych a do realizacji wielkich rzeczy wystarczy, tylko i aż, „kawałek podłogi”, który zamieniamy w miejsce pobudzające wyobraźnię dzieci, uczące współpracy, miejsce gdzie praktyka przeplata się z wiedzą i zabawą!
Tak! będziemy szukać kolejnego finansowania na takie działania – wiemy, że praktyczna wiedza zdobywana w takich miejscach ma wielką wartość. Cel mamy jeden „By żyły długo i szczęśliwie”.
powrót do projektów
Zapisz się do Newslettera